2019 Total Body Championships overall

MEN'S BODYBUILDING

OVERALL WINNER
 KEVIN HARMON
SUPER HEAVYWEIGHT (1)
1. LEE WEDEL
HEAVYWEIGHT (3)
1. BARRON GUTHRIE
2. RAYMOND LABONTE
3. SHANE BARNES
LIGHT HEAVYWEIGHT (5)
1. ALVIN MAGEE
2. JEFF DAVIDSON
3. ADDAM GARNER
4. ROGER CLARK
5. LARRY HOOD
MIDDLEWEIGHT (2)
1. KEVIN HARMON
2. NICHOLAS HADLEY
LIGHTWEIGHT (2)
1. TIM HOLDER
2. CAESAR HAMILTON
NOVICE HEAVYWEIGHT (5)
1. BARRON GUTHRIE
2. RAYMOND LABONTE
3. ROGER CLARK
4. SHANE BARNES
5. LARRY HOOD
NOVICE LIGHTWEIGHT (1)
1. NICHOLAS HADLEY
NOVICE MIDDLEWEIGHT (1)
1. JEFF DAVIDSON
TRUE NOVICE (6)
1. HARLEY HESTER
2. BILLY HILL
3. TYLER BARNETTE
4. WAYNE SMITH
5. DANIEL MOORE
6. BARRON GUTHRIE
UNIFORM (1)
1. SHANE BARNES
MASTERS OVER 40 HEAVYWEIGHT (4)
1. ALVIN MAGEE
2. JEFF DAVIDSON
3. SHANE BARNES
4. LARRY HOOD
MASTERS OVER 40 LIGHTWEIGHT (1)
1. KEVIN HARMON
MASTERS OVER 50 (2)
1. TIM HOLDER
2. LARRY HOOD
MASTERS OVER 60 (3)
1. TIM HOLDER
2. CAESAR HAMILTON
3. LARRY HOOD

FIGURE

OVERALL WINNER
 NABILA NEDJAR
CLASS A (7)
1. NABILA NEDJAR
2. MACHAELA BRABHAM
3. LEONDRIA BROWN
4. CAMESHA WILLIAMS
5. KARISSA DAVIDSON
6. EVE HARMON
7. LISA RILEY
CLASS C (2)
1. ROXIE SAGELY
2. LAMESCIA ADAMS
NOVICE (6)
1. LEONDRIA BROWN
2. CAMESHA WILLIAMS
3. MCKYLIE DAVIDSON
4. EVE HARMON
5. CONSTANCE MCCULLUM
6. LISA RILEY
TRUE NOVICE (1)
1. CAMESHA WILLIAMS
MASTERS OVER 35 (5)
1. TAMARA PRINCE-PARRISH
2. LAMESCIA ADAMS
3. EVE HARMON
4. CONSTANCE MCCULLUM
5. LISA RILEY

BIKINI

OVERALL WINNER
 MARINA MALIDEN
CLASS A (3)
1. CIARA HARMON
2. MARIE JANE LYONS
3. CHERITA JOHNSON
CLASS B (7)
1. MARINA MALIDEN
2. LEETHEL GUILLORY
3. SHELBY RUSCONI
4. ASHTON MONKS
5. SHAY PRITCHARD
6. CAYLA MANGRUM
7. SUZANNE EDINGTON
CLASS C (4)
1. KRISTIN WILSON
2. JACKIE SANFORD
3. JENNIFER WIYGUL
4. SUMMER CARRELL
CLASS D (1)
1. MAGGIE SMITH
COLLEGIATE (2)
1. SHAY PRITCHARD
2. CIARA HARMON
NOVICE CLASS A (8)
1. LEETHEL GUILLORY
2. SHELBY RUSCONI
3. ASHTON MONKS
4. CIARA HARMON
5. MARIE JANE LYONS
6. CHERITA JOHNSON
7. JENNIFER SMITH
8. SUZANNE EDINGTON
NOVICE CLASS B (4)
1. KRISTIN WILSON
2. JACKIE SANFORD
3. JENNIFER WIYGUL
4. SUMMER CARRELL
TRUE NOVICE (5)
1. MAGGIE SMITH
2. ERIKA NEGRETTE
3. KRISTIN WILSON
4. JENNIFER WIYGUL
5. JENNIFER SMITH
MASTERS OVER 35 CLASS A (4)
1. MARIE JANE LYONS
2. EVE HARMON
3. JENNIFER SMITH
4. SUZANNE EDINGTON
MASTERS OVER 35 CLASS B (3)
1. KRISTIN WILSON
2. LAMESCIA ADAMS
3. JACKIE SANFORD
MASTERS OVER 40 (3)
1. MARIE JANE LYONS
2. EVE HARMON
3. SUZANNE EDINGTON

MEN'S PHYSIQUE

OVERALL WINNER
 ANTON JOHNSON
CLASS A (1)
1. ALEX SMITH
CLASS B (1)
1. ALVIN ADAMS
CLASS C (8)
1. ANTON JOHNSON
2. LERAN BODY
3. DUNN JOHNSON
4. HARLEY HESTER
5. MARCUS THOMAS
6. BILLY HILL
7. JOHEN OCHEA
8. DANIEL MOORE
CLASS D (4)
1. KENDALL NICHOLSON
2. SHAYE ANDERSON
3. DELBRICO SLAUGHTER
4. BASIL RASPBERRY
NOVICE CLASS B (6)
1. ANTON JOHNSON
2. LERAN BODY
3. HARLEY HESTER
4. BILLY HILL
5. TYLER BARNETTE
6. JOHEN OCHEA
TEEN (1)
1. TYLER BARNETTE
MASTERS OVER 35 CLASS A (1)
1. ALVIN ADAMS
MASTERS OVER 35 CLASS B (5)
1. MARCUS THOMAS
2. DELBRICO SLAUGHTER
3. BILLY HILL
4. BASIL RASPBERRY
5. DANIEL MOORE
MASTERS OVER 45 (3)
1. BASIL RASPBERRY
2. WAYNE SMITH
3. DANIEL MOORE

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

OVERALL WINNER
 JEWRAD SMITH
CLASS A (2)
1. JEWRAD SMITH
2. NICHOLAS HADLEY
CLASS B (3)
1. ALVIN MAGEE
2. SHANE CANTRELL
3. JOHEN OCHEA
CLASS D (2)
1. KENDALL NICHOLSON
2. ADAM COX
NOVICE CLASS A (2)
1. NICHOLAS HADLEY
2. SHANE CANTRELL
NOVICE CLASS B (3)
1. KENDALL NICHOLSON
2. MATT COTTOM
3. JOHEN OCHEA
TRUE NOVICE (2)
1. SHANE CANTRELL
2. MATT COTTOM
MASTERS OVER 35 (3)
1. ALVIN MAGEE
2. ADAM COX
3. SHANE CANTRELL

WOMEN'S BODYBUILDING

1. CASEY NELSON
2. LAYLA HANNAH
MASTERS (3)
1. CASEY NELSON
2. LAYLA HANNAH
3. SHELLEY COVINGTON



WOMEN'S PHYSIQUE

OVERALL WINNER
 TAYLOR BROOKE CHANEY
CLASS A (3)
1. TAYLOR BROOKE CHANEY
2. MARKETA MAMIARO
3. SHELLEY COVINGTON
CLASS B (3)
1. ROXIE SAGELY
2. CASEY NELSON
3. LAYLA HANNAH
MASTERS OVER 35 (5)
1. MARIAH LANE
2. MARKETA MAMIARO
3. CASEY NELSON
4. LAYLA HANNAH
5. SHELLEY COVINGTON